Názor a poznámky webmastera k filmu Maturita v listopadu a jeho komentářům

Nemyslím si, že by zvěřejněním filmu nastala v České Třebové jakkoli "složitá situace". Je dobře, že byl film uveden. Škoda jen, že po tolika letech.

Pokud soudruh Čebiš na základě natáčení filmu spáchal sebevraždu, dodává mu to, podle mého názoru, lidský rozměr. Nepřímo tím dokázal, že si uvědomil, nakolik udáváním studentů tajné policii morálně pochybil. Nemusel to sice řešit tímto způsobem, ale neměl asi dostatečně "hroší kůži" a současně dost odvahy prostě přiznat pochybení a odstoupit. Rok 1989 nebyl rokem 1948, za odlišný názor nikomu nehrozila šibenice ani koncentrační tábor. Většina podobných komunistických ředitelů odešla z funkcí a někteří (či dokonce mnozí?) učí dál. Soudruh Čebiš asi léta poslušně sloužil straně, ale zřejmě oné chronické duševní chorobě zvané komunismus nepodlehl zcela. Lidský život, z nichž několik se mu mohlo - nebýt změny režimu - podařit dost zásadně překazit, měl pro něj nakonec zřejmě určitou cenu. Pro autory píšící e-zine Dialog a jiné, akutní formou stejné choroby stižené ideology - snaživé epigony Velkého Báťušky - je život zřejmě pouhou statistickou položkou. Již nám ukázali, že pro uskutečnění své chorobné vize "lepšího života" by byli ochotni jít až "do důsledků" - třeba i obětovat veškerý život na Zemi ...

Ohledně podpisů pod některými články v e-zine Dialog: ty, co to nevědí, upozorňuji, že titul JUDr. udělený v 50. letech může znamenat i to, že dotyčný má dokončenou pouze základní školu, ale je to takzvaný "soudce z lidu", který po absolvování ZŠ dostal roční školení, jak posílat lidi na šibenici a do koncentráků. Právo užívat takto získaný titul JUDr. nebylo dosud omezeno. Znám osobně jednoho takového "soudce".