×

OZNÁMENÍ

Stránky ČeTIS ukončí svůj provoz k 24.10.2017. Ke stejnému datu vyexpiruje doména ctrebova.cz.
Pokud máte zájem o převod serveru nebo domény na Vaši firmu, kontaktujte mě s Vaší nabídkou na můj e-mail info@ctrebova.cz.

ČeTIS Česká Třebová - Informační servis pro město Česká Třebová a okolní obce

Vzhled této stránky je navržen pomocí CSS. Chcete-li stránku vidět tak, jak byla navržena, doporučuji vám nainstalovat si aktuální verzi některého z volně dostupných prohlížečů, které respektují platné standardy (Internet Explorer, Mozilla, Opera aj.).

ČeTIS Česká Třebová - Informační servis pro město Česká Třebová a okolní obce
NOVINKY: Běžkotoulky České televize, 14.3.2015
Anglická verze
English version
Anglická verze / English version

Úvodní strana

Naše nabídka:
Archiv & Odkazy
Co se děje ve městě
Diskusní fórum
Firmy & Instituce
Fotoalbum
i-Seznam města
Inzertní služba
Infrastruktura
Lokální média
Nemovitosti
Okolí & Poloha
Památky & Historie
Plán města
Rekreace & Sport
Školy
Ubytování
Události & Názory
Železnice

Tento server:
Novinky a změny
Statistiky přístupu
Služby pro vás
Vaše reklama

Naši zákazníci:
Klub Červenka
Ubyt. Za bazénem
Zlatá studánka

Úřady:
MěÚ Č.Třebová
ObÚ Přívrat
ObÚ Rybník
ObÚ Semanín
ObÚ Třebovice


© Marek & Petr
Stránských

1995-2015
Kontakt
Poslední úpravy:
15.6.2017

Kabelová televize a OIK


Oficiální stránka OIKOficiální stránka Kabelové TV
Z fotogalerie OIKDiskusní fórum na téma Kabelová TV

Základ této stránky vzniknul v lednu 2000 poté, co jsem zašel do studia OIK na Trávníku za bývalým spolužákem Martinem Vašíčkem, abych se ho zeptal na novinky a fakta ohledně datových přenosů v síti kabelové televize. Následující článek nevznikl jako rozhovor, v textu uvedené názory a hodnocení jsou moje. Martin mi pouze poskytl některá technická data a samozřejmě fotografie. Text vznikl ze zamyšlení nad tím, jakou cestu kebelovka za 10 let urazila. Její vývoj jsem pozorně sledoval od prvních krůčků v roce 1990 (byl jsem i na první prezentaci v KD Primona) a měl jsem k ní díky Martinovi a Járovi Chalabalovi po celou dobu její existence blízko.

S nápadem vybudovat v České Třebové multifunkční síť kabelové televize přišel ihned po listopadové revoluci ing. Ervín Wacník. Za pomoci studentů gymnázia začala na podzim 1990 přesvědčovací kampaň a ihned také stavební činnost. Již po roce bylo možné sledovat satelitní programy na 2 největších sídlištích, na Trávníku a na Lhotce. Bylo to zcela jistě jedno z prvních kabelových vysílání v tehdejší ČSFR. Protože však nešlo vše tak rychle, jak se zpočátku zdálo (nejen ve městě ale v celém státě), nadšení lidí pro kabelovou televizi klesalo. Po počáteční rychlosti se stavba samotné sítě dostala do skluzu. Kabelová televize však nebyla plánována jako pouhý šiřitel satelitní televize a rozhlasu - již v roce 1991 zahájilo vysílání MTS (městské televizní studio) a posléze se ustálil týdenní cyklus zpravodajských bloků.

Jeho fungování si není možné představit bez několika skupin nadšenců a to jednak z řad učitelských sborů třebovských škol, studentů (především gymnázia), ale i některých místních podnikatelů. Po dlouhou dobu byl veškerý personál složen z amatérů, kteří navzdory všem svým ostatním povinnostem, věnovali vysílání spoustu volného času a energie. Minimálně profesionalizován byl až po několika letech. Přesto se jeho výsledky, tedy kvalita vysílání, rapidně zvyšovala. Navzdory minimálnímu rozpočtu, prostorám i technickému vybavení se kvalita některých pořadů po technické stránce začala v roce 1995 vyrovnávat s kvalitou pořadů jiných komerčních stanic. A nakonec i projev moderátorů doznal (po počátečním tápání) postupně značných změn k lepšímu. Na přelomu let 1993 a 1994 vysílaly zpravodajství dokonce 2 "konkurenční" týmy: MTS a KukTV Jaromíra Chalabaly.

OIK
OIK zevnitř... (leden 2000)

Bylo částečně využito aktivit Telecomu, který modernizoval telefonní síť v celém městě, a spolu s jeho vedením bylo položeno i vedení kabelové televize. Navíc byla vybudována kabelová síť i v sousedním Ústí nad Orlicí. Došlo tedy k propojení obou sítí a z MTS se stal OIK, neboli "Orlický infokanál". Jeho zpravodajství bylo rozšířeno na obě města a blízké okolí, začaly vznikat i zábavné a publicistické pořady a nakonec se i organizačně osamostatnil. Vedle tzv. videotextu byl zprovozněn plnohodnotný teletext. Avšak kabelová televize nezaspala ani nástup nových technologií.

Od května 1999 byly testovány možnosti datových služeb. Byla vybrána technologie izraelské firmy NetGame. V prosinci 1999 byly demonstrovány některé možnosti v restauraci na Horách a v lednu 2000 bylo zahájeno zřizování prvních datových přípojek. První byla v základní škole v Habrmanově ulici.

Ke konci roku 2000 je již připojeno mnoho organizací a domácností. Existuje i paušální tarif - viz stránky Kabelové televize. Připojení k Internetu přes kabelovou televizi se v průběhu roku 2000 z horké novinky stalo další "samozřejmostí". (listopad 2000)

OIK
Studio OIK... (leden 2000)

Budoucností sítě je zatím její možné využití pro telefonování, zabezpečení objektů nebo službu Video On Demand (tj. video na přání). Obrovskou brzdou veškerého pokroku v oblasti telekomunikací i kabelových televizí jsou již po několik let zpátečnické české vlády, jejichž chápání sahá nanejvýš k technologii parního stroje, výhled k vlastnímu či stranickému korytu a kteří mj. udržují monopol Českého Telecomu i 10.rok po revoluci. De iure se tento stav sice k 31.12.2000 změní, ale de facto potrvá ještě minimálně do 31.12.2002, pokud se soudruzi opět nerozhodnou odměnit Český Telecom za jeho neschopnost.

Přes to všechno a též navzdory všem osobním averzím a záštím na místní úrovni není možné nevidět, jak velkého pokroku bylo v České Třebové za uplynulých 10 let dosaženo. Nutno říci, že projednou bylo výhodou, že má město jen těch sedmnáct tisíc obyvatel, takže bylo možné propojit jednou sítí kabelové televize již téměř celé město a všude byla použita technologie jednoho typu. Nemusíme čelit problémům jako města velká, kde je sítí, technologií a firem, jež je provozují, několik, takže dodnes nejsou navzájem propojeny a postrádají onen městský charakter, jako má kabelovka naše.

Struktura příjmů OIK v roce 2000:
  • Město Česká Třebová ... 516 tis. Kč
  • Město Ústí nad Orlicí ... 516 tis. Kč
  • Kabelová televize Česká Třebová ... 240 tis. Kč
  • Kabelová televize Ústí nad Orlicí ... 240 tis. Kč
Celkový měsíční rozpočet OIK tedy v roce 2000 činil 1,5 milionu Kč.

Z fotogalerie OIK:


náhled fotografie
Hlavní obrazovka teletextu OIK

náhled fotografie
Z pořadu OIK Top Ten

náhled fotografie
Logo Zpráv regionu

náhled fotografie

náhled fotografie

náhled fotografie
Musíte uznat, že moderátorky jsou silnou stránkou OIK... :)

náhled fotografie
Zde se tvoří vysílání...

náhled fotografie
I ve studiu OIK se používá "klíčování na modrou"